Meet the Staff

Scroll

Patrons

HRH Princess Beatrice of York, Dame Judi Dench, Ferdinand Kingsley

Board of Trustees

Ann M Green CBE (Chair), Annette Barker, Tiggy Clifford, Dr Avijit Datta, Richard Jagger, John Short, Holly Sloan, Paul Smith and Richard Smith
Julie Crampsie (Company Secretary)

Directors of Enterprises Ltd

Richard Smith (Chair), Tom Bird, Julie Crampsie, Ann Green, Susan Helmont, Mike Hughes, John Short

Executive Director Tom Bird

Artistic Planning

Producer Thom Freeth
Artistic Associate John R. Wilkinson

Administration and Finance

Director of Finance Julie Crampsie
Administrators Clare Bewers, Jenny Jenkins, Bik-Yuk Wan
Contracts Manager Janis Smyth
Finance Supervisor M D Haq
Finance Assistant Matt Reynolds
Payroll Officer Jean Harvey

Communications and Development

Director of Communications & Development Vicky Biles
Marketing Manager Rodolfo Barradas
Sales & Audience Development Manager Rachel Naylor
Graphic Designer Hannah Carter-Brown
Box Office Manager Holly Keable
Press & PR Officer Steve Pratt
Marketing & Press Assistant Olivia Potter
Communications & Development Assistant Maisie Pearson
Box Office Assistants Megan Bailey, Richard Bayton, Charlotte Coles, Ann Forshaw, Logan Jones, Lucy Pitkin-Woolls, Victoria Stone, Fiona Welburn

Producer & Co-host of Adlib Henry Longstaff
Co-host of Adlib Jessy Roberts

Creative Engagement

Associate Director Juliet Forster
Youth Theatre Director Kate Veysey
Education Associate Julian Ollive
Education Associate Nicolette Hobson
Outreach Director Paula Clark
Community & Participation Administrator Megan Bailey
LAMDA Coach Frances Simon

Adult Theatre Workshop Practitioner Niall Costigan, Kelvin Goodspeed, Cassie Vallance
Outreach Assistant Athenoula Bartley Sophocleous
Youth Theatre Freelance Practitioners Fiona Baistow, Paula Clark, Charlotte Coles, Jenna Drury, Matthew Harper-Hardcastle, Catherine Heinemeyer, Nicolette Hobson, Julian Ollive, Bev Veasey, Kate Veysey
Youth Theatre Assistants Annie Chave, Lydia Crosland, Matthew Dangerfield, Elise Fairbairn, Aracelly Firmino, Stan Gaskell, Adam Kane, Hollie Lavell, Kirstie Owens-Tipping, Elizabeth Rudge, Jenny Savory, Isobel Scott, Aimee Yeoman
Youth Theatre Mentors Nick Minns, Kirstie Owens-Tipping
Youth Theatre Volunteers Elly Beacon, Milo Gilderedale, Conor Heinemeyer, Millie Howard, Emily Kane, Oscar Langford, Harry Marshall-Griffiths, Fiona Popplewell, Freya Popplewell, Laura Revell, Jenny Savory, Jenna Seaman, Theo Steele, Mitchell Strong, Jay Sullivan, Jasper Veysey, David Vicary

Commercial & Operations

Head of Commercial & Operations Michael Slavin
IT & Facilities Manager Matt Savage
Building & Events Technician Dave al-Bahrani Peacock
Front of House Manager Simone Dunn
Deputy Front of House Manager Amy Phillips
Casual Duty Managers Megan Bailey, Carol Henderson, Ben Stratton
Welcome Assistants Sophie Addison, Kareen Andrews, Ted Andrews, Alicia Arkless, Matthew Ashby, Pauline Atkins, Fiona Baistow, Hugo Bentley, Rosemary Bentley, Maria Bewers, Millie Butters, Ulricke Casterton, Emily Chattle, Hayley Clark, Helen Clarke, Matthew Dangerfield, Sheila Derrick, Judith Elliott, Louisa Emms, Dan Freeman, Lucy Haslingden, Carol Henderson, Catriona Hudspeth, Esther Irving, Emma Jacob, Lukas Jones, Lynda Leslie, Naomi Lombard, Harriet Mayne, Alice Mapplebeck, Jean McDonald, Candice Newman, Zach Pierce, Florence Poskitt, Henry Raby, Rita Ridgeon, Richard Safhill, John Soper, Adam Sowter, Anneka Spence, Noel Stabler, Victoria Stone, Nancy Turner, Lucy Walker, Susan Whitehouse, James Wilson, Natalia Wilson, Emily Wilson-Knight, Sarah Woodmansey

Events Producer Zach Pierce
Events Co-ordinator Emma Rollason-Taylor
Kitchen Manager Stephanie Fawdington
Chefs June Peirson, Chris Ward

Cleaning Supervisor Collene Plant
Cleaning Team Isabel Alves, Isaac Bento, Uaran Gusamo, Luis Pedro, Matt Reynolds

Production

Company Stage Manager Anna Belderbos
Stage Managers Kate Bosomworth, Kit Fordham
Deputy Stage Manager Elizabeth Howarth
Assistant Stage Managers Sarah Chalk, Becky Larter
Chief Electrician Mike Redley
Deputy Chief Electrician Craig Kilmartin
Assistant Electrician Jonny Ellis
Electrics Casuals Harri Marshall, Nathan Bargate, and Tigger Johnson
Technical Stage Manager Andy Furey
Stage Technician Ian S Murphy
Stage Casuals Sascha-Unaiss Bahrani-Peacock, Elise Fairbairn, Stan Gaskell, Jonny Wright
Chaperones Fiona Baistow, Sally Barker, Maddie Drury, Alice Mapplebeck, Judith McCarthy, Nicky Storey, Lynn Taylor

Head of Wardrobe Hazel Jupp
Cutters Paula Grosvenor, Lenka Kupkova
Wardrobe Supervisor Chloe Statham
Wardrobe Assistants Sophie MacDonald, Rachel O’Driscoll, Kate Pollington, Lorna Sherry
Wardrobe Assistant/Dresser Imogen Duke
Dresser Katie MacDonald
Freelance Makers Jeannie Fletcher, Janet Hull, Anna Kestevan, Julia Perry
Costume Hire Supervisor Pauline Rourke
Costume Hire Assistant Claire Spooner
Casual Costume Hire Assistants Catriona Hudspeth, Tabitha Grove
Wardrobe Placement Students Mei McKenna, Eleanor Morrish, Sophie Osbourne, Jessica Wild

Access Team

Audio Describers Gill Kendall, Edward Kendall MBE, Jill Quarmby, Tina Wright MBE
Captioner Ann Forshaw
British Sign Language Interpreters Steven Conlon, Julie Fletcher, Julie Thompson

York Theatre Royal Choir

Musical Director Madeleine Hudson
Administrator Lynn Allington
Librarian Julie Wood
Minutes Secretary Rebecca Magowan
Shirley Reay, Alan Rome, Debbie Wilson, Sarah Mellard Wollny

Theatre Chaplain Revd. Allan Hughes