What's On

What's On Today

19th November 2017

Office Opening Times:

Mon 10am–5pm*
TueSat 10am–8pm**
Sun Closed
*Open until 8pm on show days
**Open until 6pm on non-show days

Theatre Opening Times:

Mon 10am–5pm*
TueSat 10am–11pm**
Sun Closed
*Open until 7.30pm on show days
**Open until 6pm on non-show days

 

Brochure

 

 

Staff List

York Citizens' Theatre Trust

PATRONS

HRH Princess Beatrice of York, Dame Judi Dench, Ferdinand Kingsley

BOARD OF TRUSTEES

Ann M Green CBE (Chair), Annette Barker, Tiggy Clifford, Dr Avijit Datta, Richard Jagger, Prema Mehta, Colin Parkin MBE, Julie Rebbeck, Cllr Carol Runciman, John Short, Paul Smith and Richard Smith

Janis Smyth (Company Secretary) 

Interim Executive Director Simon Glinn
Artistic Director Damian Cruden

ADMINISTRATION AND FINANCE

General Manager Vicky Biles
Associate Producer John Tomlinson
Associate Artist Suzann McLean
Development Manager Caitlin Hazell
Administrator Becky Thomson
Financial Controller Julie Crampsie
Finance Manager Janis Smyth
Finance Officer Haq 
Finance Assistant Lidija Sepliakova
Payroll Officer Jean Harvey

COMMUNICATIONS

Head of Communications Caroline Sinclair
Marketing Manager Rodolfo Barradas
Graphic Designer Hannah Carter-Brown
Press & PR Officer Steve Pratt
Marketing & Press Assistant Gabriella Lee
Sales & Audience Development Manager Rachel Naylor
Box Office Manager Karen Burborough
Box Office Assistants Richard Bayton, Charlotte Coles, Ann Forshaw, Melissa Handley, Oli O’Shea

CREATIVE ENGAGEMENT

Associate Director Juliet Forster
Youth Theatre Director Kate Veysey
Education Associate Julian Ollive
Education Associate Nicolette Hobson (part-time)
Creative Skills Promoter Paula Clark
Community & Participation Administrator Georgia Nelson
LAMDA Coach Frances Simon
Adult Theatre Workshop Practitioner Michael Lambourne
Outreach Assistant Athenoula Bartley Sophocleous
Youth Theatre Freelance Practitioners Charlotte Coles, Jenna Drury, Matt Harper-Hardcastle, Catherine Heinemeyer 
Youth Theatre Assistants Fiona Baistow, Annie Chave, Maddie Drury, Elea Ineson, Haizu Lui, Lorna McCullough, Nick Minns, Abbey Need, Kirstie Owens-Tipping, Fiona Popplewell, Florence Poskitt, Jack Reeve, Kim Shanley, Beth Sitek 
Youth Theatre Mentors Lydia Crosland, JoJo Hall, Nick Minns
Youth Theatre Volunteers Eleanor Beacon, Emily Kane, Hollie Lavell

PRODUCTION AND BUILDINGS

Head of Production and Buildings Judith Cloke
IT & Facilities Manager Matt Savage
Building & Events Technician Dave al-Bahrani Peacock
Stage Manager Anna Belderbos
Deputy Stage Managers Clare Morse
Chief Electrician Mike Redley
Acting Deputy Chief Electrician Tom Smith
Stage Electrician Sophie Alexander
Electrics Casuals Luke Hutchinson, Tigger Johnson
Technical Stage Manager Andy Furey
Stage Technician Ian S Murphy
Stage Casuals Freddie Hall, Jonny Wright

Head of Wardrobe Hazel Jupp
Cutter Lenka Kupkova
Wardrobe Assistants Rachel O’Driscoll, Kate Pollington
Costume Hire Supervisor Pauline Rourke
Costume Hire Assistants Claire Spooner, Natalia Wilson
Costume Hire Volunteers Cat Hudspeth, Anna Louise Roele, Joseph Wills

Cleaning Supervisor Collene Plant
Cleaning Team Isabel Alves, Isaac Bento, Luis Pedro, Matt Reynolds, Diane Townsend

ACCESS TEAM

Audio Describers Gill Kendall, Ted Kendall, Jill Quarmby, Tina Wright MBE
Captioner Ann Forshaw
British Sign Language Interpreters Steven Conlon, Julie Fletcher, Julie Thompson

Theatre Chaplain Revd. Allan Hughes

YORK THEATRE ROYAL CHOIR

Musical Director Madeleine Hudson

CHOIR COMMITTEE

Administrator Lynn Allington
Librarian Julie Wood
Minutes Secretary Rebecca Magowan
Shirley Reay, Debbie Wilson, Sarah Mellard Wollny

York Theatre Royal Enterprises Ltd

DIRECTORS

Richard Smith (chair), Linda Clarke, Julie Crampsie, Simon Glinn (in trust for Tom Bird), Ann Green, Susan Helmont, Mike Hughes, Nick Rust, John Short  

Hospitality Manager Michael Slavin

Events Manager Angela Cockburn
Events Co-ordinator Emma Rollason-Taylor

Kitchen Manager Khemarath Sutthiklom
Catering Team Dace Preikse, Thicha Teerowathonanon

Welcome Managers Simone Dunn
Welcome Supervisors Amy Phillips, Matt Reynolds
Welcome Assistants Sophie Addison, Kareen Andrews, Ted Andrews, Pauline Aitkins, Fiona Baistow, Louise Barclay Johnson, Joscelyn Bates, Hugo Bentley, Rosemary Bentley, Maria Bewers, Nick Boardman, Ulricke Casterton, Ben Chamberlain, Helen Clarke, Felix Cruden-Smith, Matthew Dangerfield, Sheila Derrick, Josh Eldridge-Smith, Judith Elliott, Jeannette Elwell, Maria Genna, Catriona Hudspeth, Matt Jopling, Ben Leonard, Lynda Lesley, Julia Levai, Naomi Lombard, Esther Lusty, Jamie MacLeod, Harriet Mayne, Alice Mapplebeck, Charlie Marsh, Jean McDonald, Barnaby Meredith, Sarah Millican, Brian Morrison, Candice Newman, Oli O'Shea, Florence Poskitt, Maja Proescholdt, Natalie Quatermass, Henry Raby, Rita Ridgeon, Beth Sitek, John Soper, Adam Sowter, Anneka Spence, Victoria Stone, Lucy Walker, Susan Whitehouse, James Wilson, Natalia Wilson, Charlotte Wood, Sarah Woodmansey